آندایزینگ آلومینیوم

آندایز کردن روشی برای تغییر شیمی سطح فلزات و سایر بسترها است. در برابر خوردگی محافظت می کند، کیفیت زیبایی شناختی را افزایش می دهد، در برابر خراش مقاومت می کند و یکی از بادوام ترین پوشش های سطح موجود است. آندایز کردن را می توان روی طیف وسیعی از مواد انجام داد، اما امروز اجازه دهید به آلومینیوم نگاه کنیم
آلومینیوم آنودایز شده: پالایش آلومینیوم کمال خود را در اکسیداسیون الکترولیتی آلومینیوم (آندایزینگ) پیدا کرده است. به ندرت هیچ فرآیند دیگری محافظت بهتری در برابر سایش یا خوردگی در آلومینیوم ایجاد می کند. نتیجه آنودایز یک سطح بسیار سخت و مقاوم در برابر خراش و در نتیجه محافظت قابل اعتماد در برابر خوردگی است. برخلاف آلومینیوم خالص، لایه آندایز شده رسانای الکتریکی نیست.
آندایز کردن آلومینیوم فرآیند غیرفعال سازی الکتروشیمیایی است که در آن لایه سطحی یک بستر آلومینیومی به یک لایه اکسید آلومینیوم تبدیل می شود. در حالی که یک لایه اکسید طبیعی روی آلومینیوم یافت می شود، این لایه اغلب ناهموار، نازک است و محافظت ضعیفی را ارائه می دهد.
اعمال کنترل شده بار الکتریکی در حمام الکترولیتی اسیدی باعث ایجاد یک لایه بسیار منظم و یکنواخت می شود که دوام و همچنین مقاومت در برابر سایش و خوردگی را افزایش می دهد. علاوه بر این، این لایه‌های آندی می‌توانند تحت پردازش ثانویه قرار گیرند تا مواد کاربردی مختلف مانند رنگ‌ها یا روان‌کننده‌ها را در خود جای دهند.
فرآیندها و استانداردهای متعددی برای آندایز کردن آلومینیوم اعمال می‌شود، که رایج‌ترین آنها منشأ خود را از صنایع دفاعی، هوافضا و خودرو می‌دانند.
پوشش های آندی چگونه اعمال می شوند؟
فرآیندهای آنودایز شامل غوطه ور کردن اجزای آلومینیوم در حمام الکترولیتی اسید و سپس عبور دادن بار الکتریکی از طریق محیط است. یک کاتد در قسمت بیرونی مخزن قرار دارد، در حالی که آلومینیوم به عنوان آند عمل می کند (از این رو اصطلاح آنودایز کردن). همانطور که جریان از طریق حمام حرکت می کند، یون های اکسیژن از الکترولیت اسید آزاد می شوند و به بستر آلومینیوم می پیوندند و لایه اکسید آلومینیوم را تولید می کنند. توجه به این نکته مهم است که برخلاف فرآیند رنگ یا آبکاری، لایه آندی به طور کامل در بستر زیرین یکپارچه می شود و در واقع به طور همزمان به داخل و خارج از بستر تشکیل می شود.
 • Image Alt
 • Image Alt
 • Image Alt
 • Image Alt
 • Image Alt
 • Image Alt
در پوشش آندی باید به دنبال چه چیزی باشید؟
مردم اغلب اصطلاحات آندایزینگ را اشتباه تعبیر می کنند، به خصوص در مورد عبارت "پوشش سخت". در حالی که در ظاهر کلمه سخت به نظر می رسد نشان دهنده نوعی استحکام یا مقاومت در برابر سایش باشد، در این مثال، پوشش سخت به طور دقیق تری به ضخامت لایه آندی اشاره دارد. مشخصاتی که این اصطلاح از آن مشتق شده است، MIL-A-8625، حتی هیچ ویژگی سختی را برای آنودایزهای نوع II یا نوع III ذکر نکرده است. در واقع، سختی اکسید آلومینیوم هر دو نوع برابر است، اگرچه تفاوت در ضخامت پوشش سخت به طور قابل توجهی ظاهر سطح زیرلایه را تغییر می دهد.
این به نوبه خود منجر به پوشش آندی ایده آل برای دستگاه های پزشکی می شود. همانطور که قبلا گفته شد، رایج ترین مشخصات آندایزینگ در کشورهای مختلف از صنایع هوافضا و دفاعی است. نیازهای این صنایع با تجهیزات پزشکی و جراحی بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، ملاحظات مکانیکی صنایع هوافضا، دفاعی و خودروسازی، مقاومت در برابر سایش را ضروری می‌کند و بنابراین یک آنودایز پوشش سخت مناسب است. ولی با این حال، برای صنایع دیگر مانند: پزشکی و جراحی، استفاده در پنجره ها، درب های اتوماتیک، دریچه کولر، صنعت ساختمان و ... بدلیل مقاومت به سایش به اندازه انعطاف پذیری شیمیایی که برای سیستم های استریل کردن مورد نیاز است، و اغلب بکار گرفته میشود.
  • زیبایی امکان ایجاد طیف وسیع رنگ ها بر روی سطوح.
  • دوام لایه‏ ی آندی تشکیل شده از دوام بسیار بالایی برخوردار است و از روی سطح برداشته نمی‏شود و در واقع خودش جزئی از فلز است. در برابر اشعه ماوراء بنفش بسیار پایدارند.

  مزیت های آندایزینگ آلومینیوم

  • عایق الکتریکی لایه آندی عایق الکتریکی خوبی است.  (800 ولت برای عبور جریان از 25 میکرون ضخامت پوشش نیاز است).
  • مقرون به صرفه نسبت به سایر پرداخت ها و رنگ‏ کاری ارزان تر است.

  مزیت های آندایزینگ آلومینیوم

  آلوم دلتا تولیدکننده آلومینیوم در ایران خدمات گسترده ای در این زمینه ارائه مینماید. از تولید آلومینیوم و ساخت قالب تا رنگ آمیزی و محصول نهایی همه را میتوانید به آلوم دلتا بسپارید.
  هدف ما ارائه خدمات با کیفیت و با تنوع بالا است که در طی سالها تجربه و تخصص به آن رسیده ایم. برای مشاوره رایگان حتما با کارشناسان ما تماس حاصل نمائید.

  آلوم دلتا، تولید کننده انواع قطعات و سازه های آلومینیومی با بیش از 25 سال سابقه درخشان در استان تهران و البرز ، با سابقه درخشان در زمینه تولیدات و فروش با سیستم های روز دنیا در خدمت شما عزیزان است.